PMMA nazywane akrylem albo plexiglasem we właściwej nomenklaturze jest polimerem metakrylu metylu. Akryl jest produktem przezroczystym, termoformowalnym szczególnie odpornym na promieniowanie ultrafioletowe ( UV ).
W handlu występuje zazwyczaj w postaci płyt lub bloków.
Dzięki możliwości termoformowania – nadawania kształtów w procesie obróbki termicznej, poddawaniu się obróbce mechanicznej oraz wysokiej wytrzymałości akryl jest bardzo powszechnie stosowanym materiałem, coraz częściej zastępując szkło.
Cechy akrylu :
Bezpieczeństwo
Przepuszczalność światła/zniekształcenia
Waga akwarium z akrylu
Możliwość nadawania kształtów
Odporność materiału na zarysowania
Zastosowanie akwarium akrylowego jest gwarancją komfortu psychicznego, bez obaw o zalanie poprzez przypadkowe uszkodzenie zbiornika. Jest to szczególne ważne w przypadku umieszczania zbiorników w przestrzeniach publicznych, w których zwraca się szczególną uwagę na bezpieczeństwo użytkowników, a uszkodzenia zbiorników mogą mieć charakter incydentalny.
Różnica w odbiorze wizualnym wzrasta wraz z powiększaniem próbek materiału. Szkło już przy grubości 5cm przestaje być użytecznym w konstrukcji akwariów ze względu na zbyt niską przezierność. Akryl nawet przy grubościach sięgających 50 cm wygląda niczym całkowicie przezroczysta tafla, której grubość zdaje się być o wiele niższa niż w rzeczywistości jest.
Akryl posiada gęstość zbliżoną do gęstości wody (niemalże identyczną z wodą w akwariach „morskich”). Cecha ta pozwala na dowolne formowanie akwariów bez obawy o utratę jakości obserwacji.
Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt iż wysoka gęstość szkła powoduje deformację obrazu widzianego ( poprzez załamanie fal na krawędzi materiału ). Efekt ten potęguje się w taflach profilowanych. Ma to odzwierciedlenie w jakości obserwacji życia w naszych akwariach oraz co ważne kondycje zamieszkujących je zwierząt . Każdy akwarysta powinien wiedzieć iż popularnych kul nie należy stosować jako akwaria.