Akwaria Wielkogabarytowe

Akwaria o pojemnościach dziesiątek i setek tysięcy litrów.

Projektujemy i wykonujemy akwaria wielkogabarytowe o nieograniczonych wymiarach i objętościach. Zbiorniki, których powstawanie jest skomplikowanym procesem technologicznym, a wybór wdrażanych rozwiązań determinowany jest szeregiem czynników analizowanych przez nasz zespół w oparciu o wymagania klienta. Przed przystąpieniem do realizacji tego typu inwestycji rozważamy zagadnienia z zakresu architektury, inżynierii budownictwa, technologi osadzenia okien, funkcjonalności użytkowania oraz późniejszego „życia” – biologii akwarium. Posiadamy zaplecze logistyczne oraz dysponujemy zespołem specjalistów gotowych na realizacje największych wyzwań. Ogółem w realizacji dużych zbiorników opieramy się o trzy typy konstrukcji:

  • Pełne akwarium akrylowe
  • Akwarium w ramie stalowej
  • Akwarium o szkielecie żelbetowym

photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
Pełne akwarium akrylowe

Akwarium w ramie stalowej

Akwarium o szkielecie żelbetowym

Pełne akwarium akrylowe

Pełne akwaria akrylowe są zdecydowanie najbardziej atrakcyjne wizualnie. Nie posiadają ciężkich optycznie wzmocnień, a połączenia ścian są praktycznie niewidoczne. Wymagają one jednak zastosowania PMMA o znacznej grubości, a sam proces klejenia jest czasochłonny i skomplikowany – konieczne jest zastosowanie pięcioskładnikowych klejów polimeryzujących lub polimeryzacji termicznej. Skutkiem tego jest wysoka cena produktu.

Akwarium w ramie stalowej

Akwarium w ramie stalowej jest rozwiązaniem tanim, bezpiecznym oraz pozwalającym na szybką realizację. Stal obejmująca panele PMMA pozwala na zastosowanie cieńszego materiału, a w związku z tym redukcję masy zbiornika i jego koszt. Rama zabezpiecza również krawędzie zbiornika przed uszkodzeniem, jest jednak mało atrakcyjna wizualnie.

Akwarium o szkielecie żelbetowym

Wykorzystanie tej technologii do budowy akwariów jest rozwiązaniem pozwalającym na realizacje zbiorników o praktycznie nieograniczonych pojemnościach. Rozwiązanie to polega na wykonaniu głównej konstrukcji nośnej z żelbetu (wodoszczelnego) o wysokiej odporności na korozję chemiczną, a następnie wodoszczelne osadzenie paneli pmma jako płaszczyzny przeziernej. Takie rozwiązanie stosuje się najczęściej budując największe ekspozycje akwarystyczne – oceanaria. Realizacja tego typu zbiorników wymaga zaangażowania specjalistów wielu branż i jest procesem skomplikowanym technologicznie.